Ayakkabı İnceleme Yorumlarım


#1

Selam Herkese,

Bir süredir ayakkabı inceleme sitesi olan Runrepeat.com adresinde Running Expert olarak ayakkabı inceleme yazıları yazıyorum. Bugüne kadar yazmış olduğum tüm incelemeleri tek bir başlık altında paylaşmak istedim. Site Amerikan sitesi olmasından dolayı incelemelerim İngilizce. İlerleyen zamanda yeni ayakkabı kullandığım müddetçe yeni paylaşımlarım devam edecek, bu başlık altından devam ederim. Keyifle okumanız dileğiyle…

Asics Gel Kayano 22

Mizuno Wave Inspire 12

Mizuno Wave Sonic

Mizuno Wave Shadow

Mizuno Wave Paradox 2

On Cloudflyer

On Cloudflow


#2

Her ayakkabı mağazasında bir koşu bandı olsa, ayakkabıyı koşarken deneyebilsek böylelikle bize ne kadar uyup uymadığını anlardık, bir diğer konu da ayakkabı seçiminin kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmesi tek bir doğrunun olmaması yine de kendimi tutamayarak sormak istiyorum, aşağıdaki özelliklerde birisi için ayakkabı tavsiyeniz nedir?

kilo ideal üstü, içe basma, bütçe sınırı 500 tl diyelim, ayak taraklı, asfalt koşusu, ortalama mesafe 10-20 km arası.
teşekkür ederim.


#3

Pro düzeyde ki mağazalarda elektronik olarak ayakkabı tabanının basınç bölgelerini gösteren cihazın kulanılması. Küçük bir ücret karşılığı yada ayakkabı alana bedava olarak işlem yapılabilir. Bunu dışında müşterinin isteklerini , amacını saptayabilen satış temsilcisi gerekli. Bir çok mağaza görevlisi çoğunlukla müşterilerin sadece renk ve tasarıma bakarak ayakkabı aldığından bahsediyor. Yani kimse şöyle koşucam, bunu yapıcam demiyor, bu yüzdne de sürekli yanlış ayakkabı seçimleri ortaya çıkıyor. Bazı popüler markaların 5 para etmez ayakkabıları o kadar çok satıyor ki halk ne isterse satıcılarda onu veriyor kimse kafa bulandırmadan satmaya çalışıyor.


#4

sadece yonlendirme yapabilirim…

ideal ustu kilo dediginiz icin yastiklamasi yuksek bir ayakkabi olmali…

ice basma demissiniz, bu durumda mutlaka denge destegi vermesi gerekiyor…

su iki konuyla mutlu olacaginizi dusundugum ayakkabi asics gel kayano olurdu fakat ayak tarakli demissiniz, asics’lerin on tarafi dar oluyor…o sebeple mizuno bakilabilir, wave inspire veya wave sky…fakat bu modelleri turkiye’de kolay kolay bulamazsiniz ve butce kisitinin uzerinde olmasi garanti…new balance’in modelleri var fakat onlarla da hic bir tecrubem olmadi…


#5

Ben bazı spor mağazalarında ayak basış testi yapıldığını duydum. Fakat nerede var onu bilmiyorum. Bilen var mıdır acaba?


#6

Erinç hocam merhaba, reviewlerinizi okudum, çok faydalı teşekkür ederim. Şu anda asics gel kayano 22 kullanıyorum ama yavaş yavaş ömrünü tamamlıyor. On cloudflow almak istiyorum, her iki ayakkabıyı da kullandığınız için size sormak istedim, asics te 44 numara giyiyorum, on cloudflow u hangi numara almalıyım? Deneme şansım yok malesef.
Çok teşekkür ederim


#7

Pronasyon desteği az olsa da tarif ettiğniz özelliklere göre Türkiye’de direk satışı olan Skechers GoRun Ultra R2 öneririm. 400-500 TL arası. İsmine aldanmayın, sıkı bir ayakkabı koleksiyonu (Hoka, Altra, Saucony, Asics…) içinden öneriyorum 10K üstü asfalt ve beton koşuları için ideal, dezavantajı tempo 4’e çıkınca tutuşu azalıyor. Antrenman için bulunmaz fiyat/performans oranına sahip. Kilonuz ortalamanın üstünde ise asfalt ve beton oldukça tehlikeli :thinking:


#8

ayakkabı numarasına evdeyken bakayım tekrar güncelleyeyim fakat cloudflow ile kayano çok farklı iki ayakkabı bir birinin ikamesi olarak çok doğru bir karar olduğunu düşünmüyorum…eğer on düşünüyorsan kayano yerine, cloudflyer modeline bakmalısın, hatta geçen hafta waterproof versiyonunu da tanıttılar…


#9

Teşekkür ederim, diğer modeli de inceleyeceğim. Numaralara bakabildiniz mi?


#10

ancak yazabiliyorum kusura bakmayın, 44.5 numara cloudflow, 46 numara kayano kullanıyorum…


#11

Şunu anladım bir daha koşu için bilindik markalar almayacağım yani bilinen 3 markayı kastediyorum ikisi alman birisi amerikan. Uzakdoğu markaları ne kadar pahalı da gelse hakkını veriyorlar. İncelemeler gerçekten çok güzeller.


#12

Bu bahsettiğiniz bilindik markalar içinde de güzel ayakkabılar var. Stability denilince Lunarglide ve Pegasus modellerini, ya da Adidas’ın boost modellerini kimse yadsıyamaz. Bu tür genellemelerden ziyade, seçeceğiniz modelin, ayak yapınıza ve koşu zeminine uygunluğu önemli.


#13

Değerlendirmeler için teşekkürler. Mizunolar ve kayano arasında fark var mı? Wave Rider 20 ile kayano arasında bir tercih yapmam gerekebilir ilerleyen zamanlarda.


#14

genel anlamda mizuno modellerinin ön tarafı (toe box) daha geniş oluyor asics modellerine göre bu da biraz daha konfor sağlıyor, özellikle ayağınız taraklıysa…

wave rider, daha çok düşük/orta seviye içe basma problemleri için, kayano ise daha ileri düzeyde içe basma problemleri için öneriliyor…kayano daha fazla yastıklama sunuyor kullandığı jel teknolojisi sebebiyle…küçük bir detay da, aynı jel teknolojisi sebebi ile kayano ve diğer asics modellerinin makinede yıkanması önerilmiyor, ama mizunoları makinede yıkayabilirsiniz…