Fenix 3 Pil Sorunu

Merhaba,

Son birkaç aydır Fenix 3’ümün pil performansının düştüğünü hissediyorum.
Son 2 şarjım şu şekilde;

Cumartesi gecesi şarj ettim
Aktivite takibi: açık
Bluetooth: kapalı
Auto WiFi: kapalı (günde 2 - 3 kez wifi ile senkronize ediyorum)
Pazar sabahı: 1 saatlik koşu: GPS+GLONASS, HRM-Run
Salı akşamı: 1 saatik havuzda yüzme: GPS yok, herhangi bir verici yok
Salı gecesi yeniden şarja ihtiyaç duydu saat.

Salı gecesi şarj ettim
Aktivite takibi: açık
Bluetooth: kapalı
Auto WiFi: kapalı (günde 2 - 3 kez wifi ile senkronize ediyorum)
Çarşamba sabahı: 1 saatlik bisiklet sürüşü: GPS+GLONASS, Kadans vericisi, Hız vericisi, HRM-Run
Salı sabahı: 1 saatlik koşu, GPS+GLONASS, HRM-Run
Şu anda saati kapatmak zorunda kaldım ki iş çıkışı gideceğim yüzme seansını çıkarabilsin. Kapattığımda pil %13’teydi. Hatta sabah kalktığımda (saat 7’de) pil %21’di, saat 2’ye kadar %13’e düştü.

Bana çok gibi geliyor bu pil harcama oranları. Soft reset yaptım, bana mısın demedi. Artık dayanamadım bugün AliExpress’ten 20$'a pil bile buldum değişim yapmak için :slight_smile: . Acaba herkeste böyle de ben mi kuruntu yapıyorum? Yoksa ciddi ciddi pil değişimine girişmeli miyim?

Fenix 3 saatim yok , ancak uzun zamandır ikinci el almak için araştırma yapıyorum. Genel anlamda çok iyi bir saat ancak takip ettiğim kadariyla bu sorunu veriyor, kullanıcılardan ilerleyen yillarda şarj ömrü azaldığına dair şikayetler var ancak bu tür cihazların bataryaları belli bir sarj etme ömrüne sahip olduğunu öğrendim. Ne kadar zamandır kullanıyorsunuz bilmiyorum ama sizin yerinde olsam bataryayo değiştirme yoluna gidebilirdim. İnşallah sorununuz yazılımsaldır ve bir an önce çözülür.

Garmin’e göre 800 kere şarj olabiliyormuş. Şimdi bir eski versiyona geçeceğim yazılımda, bakalım bir işe yarayacak mı :slight_smile:

Yaramadı :slight_smile: .
Ayarları kaydederek, kaydetmeden, master resetli, resetsiz, her şekilde aynı. AE’den pil siparişi verdim, değişince her şey güzel olacak diye umuyorum…

Hayırlı olsun, Aliexpres elimiz kolumuz artık.

Güncelleme yapayım;

• AE’den siparişim henüz gelmedi ama araştırmalarım devam ediyor tabii ki.
  • Garmin Forum’unda bir arkadaş birebir aynı şeyi yaşamış benimle, o da pilini değiştirmiş ama hiçbir şey değişmemiş saatte. Hala aynı pil kullanımı devam ediyormuş. (saatlik ortalama %1.7, aktivite takibini kapatırsam saatte 1.6%)

Bu mesaj üzerine Baytekin’i aradım, belki yurtdışında yaptıkları gibi belli bir ücret karşılığında refurbished bir saat ile değiştirirler diye. “Saat yurdışından alındığı için öyle bir şey yapamayız” dediler. Servis için verdiğimde de yapabilecekleri tek şeyin “pil değiştirmek ve yazılımı yeniden yüklemek olduğunu” söylediler.

Yani durum şu, pili değiştirdiğimde eğer durum düzelmezse 2,5 yıllık saati bu şekilde kullanmam gerekecek :).