Çaylak Tanıtım Başlığım - Merhabalar

Merhabalar, koşu serüveninin henüz başında olan bir çaylak olarak aranıza katılmış olmanın verdiği sevinci paylaşmak ve biraz da kendimi tanıtmak istedim.

Manisa’dan aranıza katılmış bulunmaktayım. İsmim Gökhan, yaşım 34. 1.80 boy ve 74 kilodayım. (koşuya başladığımda 79.5 idim)

İlk Koşumu (Programlı) 06/09/2018 tarihinde
2.57 km ve 5’43" ile 8/10 zorluğu ile tamamladım. Sonrasında 65 koşu daha gerçekleştirerek toplamda 340 km, koşu başına ortalama mesafem 5.23 km oldu.

Son koşum ise 13 km 5’22" /km ike 1saat 10 dakikada tamamladım.

Arada 16 km gibi bir mesafeyi hiç durmadan/yürümeden tamamladığımı da eklemek isterim.

Tüm bunları neden anlattığıma gelince, 2008 yılında halı saha maçı esnasında sağ dizimde menisküs yırtığı şikayeti ile gittiğim PAÜ de patellar kondromalazi tanısı konuldu. Tedavisi eklemleri yormadan kum torbası yardımıyla olabildiğince güçlendirme idi ancak özellikle ağır spordan kaçınmam gerektiği belirtilmişti. Devlet memuru olarak oldukça hantal bir hayat yaşamanın verdiği rahatsızlık ile 2018 Eylülünde kendimi koşu parkurunda buldum . Bir iki deneme koşusu sonrası koşmanın verdiği mutluluk baskın geldi ve başlangıçtan bugüne kat ettiğim yolu bilmenizi istedim. Ancak bir eksiklik olarak hiç doktora görünmedim, biliyorum en azından ekg vb. testler sonrasında bu işe kalkışmak doğru ancak gelebilecek olumsuz bir neticede koşmaktan uzaklaşmaktan inanın çok korkuyorum.

Sevgili Mert Derman @spinodal gibi koşularımı kayıt altına alarak koştuğumda hem hedeflerime ne kadar yakınlaştığımı kağıt üzerinde görmenin katkısını hem de disiplinli gelişmenin verdiği keyfi hissetmek hoşuma gidiyor. Ayrıca koşarken 57 adet popcast kaydından oluşan Mert ve Ilgaz’ın koşturmaca sohbetlerini dinlemekten büyük keyif alıyorum. Tüm sohbetlerin açılış ve kapanış müziklerinden oluşturduğum koşturmaca müzik listem ise tam bir efsane.

Ayakkabı olarak oldukça hafif ancak altı ıslak zeminde tam bir faciaya dönüşen Lotto Life’ları kullanıyorum. Kaygan zeminler için özellikle giriş seviyesi ayakkabı tavsiyeleriniz benim için oldukça önemli.

Uygulama olarak Mi fit, Strava ve NikePlusRunning uygulaması ile cross fit için Nike Training uygulamalarını kullanıyorum.

Ekipan olarak xiaomi mini bluetooth kulaklık bugüne kadar aldığım en işlevsel alet oldu. Henüz bir koşu saatim yok. Ancak göğüsten nabız kontrolü için poların padini sipariş etiim. Bunların dışında tekstil ürünlerimi decatlondan edindim.

Hedefim 9 Eylül İzmir Maratonunu amatör grupta en azından ilk 100e girebilecek şekilde tamamlamış olmak.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür eder, bu yolculuğumda bana verebileceğiniz tavsileri can kulağı ile dinlediğimi bilmenizi isterim.

#xiaomi, #nikeplusrunnig #niketraining #mifit #strava #lotto #decatlon #koşturmaca #popcast #hedef #maraton #9eylül

Hoş geldiniz. Bu kadar heyecanlı heyecanlı anlattığınıza göre siz de bizim gibi olmuşsunuz :smiley: Artık ömrünüzün sonuna kadar koşacaksınız ve tüm hayatınızı koşuya göre ayarlayacaksınız. Geçmiş olsun :smile:

Bir de koşu saatine mutlaka bir an önce geçin derim. Telefonla zor oluyor. Yıllarca uygulamalarla idare eden biri olarak artık saatle o kadar bütünleşmişim ki saati unuttuğum zaman koşmuyorum bile.

Sevgili @SamJam üstad, iletiniz için teşekkür ederim. Umarım uzun kilometreler sağlıkla koşarız.

Genel kanı eninde sonunda bir saat alma yönünde. Bu konuda mi band 3 almak üzere iken yetersiz/tutarsız ölçümler yapmasından dolayı vazgeçip Decathlonun giriş seviyesi saati ONRHYTHM 110 işimi görür mü konusunda tereddüt ettim. Bütçemi(200₺) çok aşmadan tavsiye edebileceğiniz saat olur mu?

Tomtom runner 2 kullanıyorum. Zamanında 239tl ödemiştim şu an fiyatları uçuk. Ancak sahibinden ya da bazı mağazalar hala bu fiyatlara yakın fiyatlar verebiliyor. Araştırırsanız uygun fiyat bulabilirsiniz. Ben saatten memnunum tavsiye ederim

Bütçenize yakın ama biraz üzerinde Xiaomi Amazfit Bip önerebilirim. Koşu sporuna yeni yeni başlayan kız arkadaşım için çok para harcamadan alabileceğimiz saatlere baktığımızda Amazfit Bip öne çıktı. Ayrıca ben de bu Amazfit cihazları merak ediyordum çünkü bu forumda da Stratos 2 hakkında oldukça iyi yorumlar var. 2 aydır Amazfit Bip’i benim Suunto Ambit 3’le birlikte kullanıyoruz. Ambit 3 GPS doğruluğu konusunda iyi bir nama sahip bir ürün. Amazfit Bip ile Ambit 3 arasında 5 kilometrede en fazla 100 metre fark çıkıyor ki çoğu zaman o kadar da çıkmıyor, kaldı ki aynı marka model saat bile kullansanız iki saat arasında ufak ölçüm farkları olması çok doğal. Amazfit Bip’in eksikleri yok mu? Tabi ki var. Fakat yeni başlayan biri için çok para harcamadan işinizi görecek bir cihaz.

Türk Lirası’nın mevcut durumunu da göz önüne alırsak 200 TL bütçe ile GPS saati bulmak mümkün değil. İkinci el bakılabilir.

buraya kaynak yapiyor olacagim ama, ben de kosuya yeni basladim. acikcasi dersler ve uygun bir parkurumun olmayisi sebebiyle belli bir duzene oturtamadim. saat gercekten bu kadar gerekli mi? strava ile aslinda guzel gidiyor diye dusunuyorum. cok mu sey kaçırıyorum? ve de mesela antrenman yaptigimda 1 km tempolu yuruyus, 1 km hafif kosu, 1 km hizli kosu yapiyorum ( daha terimleri bilemeyecek kadar yeniyim kusura bakmayin)
sizce saati ne zaman almam gerekir? kosuyu hayatima adapte edebildigimde mi, yoksa en kisa surede almali miyim? acikcasi sizler kadar ciddi sekilde yapabilecek miyim bilmiyorum bu sporu, pek kendime guvenim yok. o yuzden tereddutlerim var.

Xiaomi Amazfit Bip için herhangi bir başlığa denk gelmemiş idim. Dediğiniz gibi dolar kuru bu halde iken bütçe olarak 400 ₺ başlangıç seviyesi için makul oluyor ne yazık ki. Tarz olarak oldukça güzel bir saate benziyor ama ben göğüs pedi olmadan bu bütçelerde sağlıklı ölçüm yapılabildiğini düşünememiştim açıkçası.

İlginiz ve yardımınız için teşekkür eder, sağlıkla kat edeceğiniz kilometreler dilerim.

Bir çaylak olarak nacizane görüşüm;

En azından üç ay boyunca haftada 2-3 koşu yapabilir seviyeye gelinceye kadar ben kendime ayakkabı harici ekipman bile almamış idim. İlk heves geçici olabiliyor bu yüzden bu işe bütçe ayırmadan önce aktiviteleriniz düzenlilik arz etmeli, koşmayı bir yaşam tarzı olarak hayatınızda yer almasını istemeniz ve belkide işinizden, eşinizden-çocuğunuzdan haftada 1,5-2 saat kendinize ayırabildiğinizi görmeniz gerekir diye düşünüyorum.

Amazfit Bip’te spor yaparken çıkan nabız verisini yüksek hata payı var şeklinde kabul etmek lazım. Zaten optik nabız ölçümü istenen seviyede değil, Amazfit Bip’inki de kaliteli saatlere göre bu konuda daha geride. Fakat spora yeni başladığınızı söylemişsiniz, nabız ölçümünü ne için kullanacaksınız? Nabız üzerinden bir antrenman programı mı yapacaksınız?

Evet, nabız kontrollü koşulara başlayıp en azından nabzımı takip ederek vücudumun verdiği tepkileri ölçümlemek istiyorum. Yapabilirsem nabız üzerinden antreman programı oluşturmak sonraki aşama olacak.

O zaman ucuz bir seçenek olarak Decathlon nabız bantlarını tavsiye edebilirim, zaten siz de yazmışsınız. Onun dışında bazı telefonlarda ant+ desteği var, ant+ kullanan nabız bantları bağlanabiliyor. Ya da telefondaki bazı koşu uygulamalarına bluetooth nabız bantları bağlanabiliyor olmalı. Bunlara bakmanızı öneririm.

En son iletimin üzerinden yaklaşık bir buçuk ay geçmiş. Antremanlarım ise program dahilinde devam ediyor. Bir buçuk aylık süreçte yaklaşık +120 kilometre aktivite kaydı gerçekleştirdim. Bu süreçte yapmam gerekenler listesinin en başındaki ve en önemlisini gerçekleştirdim. Bir spor hekimine gidip, ekg çektirdim ve diz eklemlerimi kontrol ettirdim. Sonuç; koşmaya hiçbir engel gözükmüyor.

Spor hekiminin tavsiyelerini hafif bir gülümseme ile dinledim. Çünkü tüm tavsiyelerini zaten sizlerden dinlemiş idim. Bilmediğim bir şey söylemedi ve bunu size borçluyum. Doktorunda özellikle tavsiyesi yarışlara katılmam gerektiği oldu. 5 Mayıs Wing for Life İzmir ilk yarış deneyimim olacak. (pek yarış sayılmasada…)

120 k çok ciddi bir mesafe . Tebrikler . Koşuda en önemlisi yavaş yavaş ilerlemek. Darbeli bir spor olduğu için sakatlıktan uzak koşular diliyorum

Dün gece koşusu gerçekleştirdim. Hafif hafif esen lodosun da etkisiyle acayip bir keyif aldım. Akşam yemeğinin üzerinden 2,5 saat geçmiş olmasına rağmen 5 kilomete sonrasında gaz sorunu yaşattı buna rağmen 7,5 Km’lik mesafeyi 4’51" ile tamamladım.

Yeni koyduğum hedef: Wings For life aracına 21 kilometreden önce yakalanmamak.

IMG_20190311_152922

Başlık biraz koşu günlüğüm oldu, umarım sakıncası yoktur.

Ads%C4%B1z

Haftalık uzun koşularımda ortalama tempomu 4’45" ve altına sabitlemeyi arzuluyorum.(önümde 2 aylık bir süreç var, zor ama imkansız değil gibi) Böylelikle yaklaşık 5 dolu dolu aydan sonra 5’05" - 5’15" arasında çıkardığım süreleri, hedef sürem olan 04:45 min/km (10k pace) indirmiş olacağım.