Garmin mi Suunto mu?

Ben de yurtdışından Garmin almayı planlıyorum, açıkçası sizin yaşadıklarınız markaya özel değil de bizim insanımıza özel hareketler. Bizden alsaydınız böyle olmazdı diye cezalandırıcı, iyi oldu bozulmuş işte şeklinde içinden geçen ama söylenemeyen hisler biraz da.
Bu sebeple ben de yurtdışından almaya çekinsem de fiyat farkından dolayı yine de yurtdışından alacağım.

Doğrudan suunto ya yazsanız durumu, yol çizebilirler mi?

Peki Suunto Türkiye yetkili servisini, Finlandiya’ya şikayet edecek şekilde e-posta atsanız. Bu şekilde bazı kazanımları olan kişiler mevcut. Bisiklet vb ürünlerde duyduğum olaylar var. Türkiye’de ki firmalar profesyonellikten uzak, bakkal gibi şirket yönetiyor. Kimse aynı ürünün Türkiye’den almak zorunda değil. Fiyatı 300 Dolar olan ürünü, doları 5.30 la çarparak değil de 7 ile çarparak 2100 hatta daha yükseğe satarken sorun olmuyor fakat teknik servise gelince sorun oluyor.

@hasansaylik @thpozitif

Suunto ana ofis ile başından beri irtibattayım. Sorun bildiriminde bulunduğumda (birçok firma gibi) onlar da önce modifiye edilmiş klişe bot mesaj ile yanıt veriyorlar. Basmakalıp kitabi cümleler, aşırı ısı farklılıklarında buğulanma olabilir. Peki. Mesaj 2: ama bu buğulanma geçmiyor ve artıyor. Bir süre bekleyin, tekrar olursa aktivite esnasında görüntü alıp bize iletin anlamaya çalışalım. Mesaj 3: Peki, buyurun görüntü. Bir sorun olabilir, merkezimize iletin, adresimiz şu, Finlandiya.

Anlayacağınız diyalog çok da farklı değil. Önce bilgisayarınız fişe takılı mı muamelesi. Eminseniz, yeniden başlatın. Düzelmediyse sorun var demek ki bize gönderin. Ok, ben de onu istiyorum.

İyi göndereyim ama bu Eminönü’ne göndermekle bir değil ki! Dönüşte gümrüğe takılırsa, elektronik olduğu için takılma ihtimali yüksek, git Başakşehir’de uğraş dur. Bir gün mesai harca saati almak için, saatin bedeli ne ki?

Türkiye’de faaliyet veren resmi distribütörü ve servisi var ama işten anlayan teknik eleman yok. Yani öyle ya da böyle her kanaldan saatte sorun olduğunda Finlandiya’ya gitmek zorunda. Distribütör diyor ki benden aldıysan sorun yok yollarım, almadıysan ayak sürerim. Ana merkez de diyor ki onlar yapmıyorsa direk bize yolla. Ama asıl soru onlar neden yapmıyor demiyor? Yani uluslararası garanti ve servis masal.

Dediğim gibi netleşmesini bekliyorum, çözümlenmezse sırf hobi için hukuki yolu izleyeceğim. Saat umrumda değil artık.

Demek Suunto aşırı sorunlardan uğraşamayacak hale gelmiş, münferit olaylar olsa bunlar şirket müdehale ederdi , bence dünya genelinde bir çok sorunları mevcut ve uğraşmamak için böyle yapıyorlar. En iyisi Türkiye Suunto ile parayla tamirat yaptırıp en azından tamirat garantisi alabilmek ve 2-3 sene daha kullanıp Polar yada Garmin’e geçmek en mantıklısı.